pravidla distanční výuky





Hybridní výuka

zveřejněno 3.12.2021

V současné době jsou dílčí karantény ve třídách napříč ročníky a budovami poměrně časté, v některých třídách dokonce opakované i v několika týdnech. V takových případech nastavujeme distanční výuku hybridní formou, kdy se snažíme umožnit žákům doma připojení přímo do hodin většiny předmětů, nebo alespoň těch hlavních, zároveň jim dáváme podporu přes Google učebny nebo sdílené disky. 

Dle metodiky MŠMT mají školy povinnost zavádět distanční výuku při karanténě nadpoloviční většiny třídy, my ji zavádíme již při absenci čtvrtiny třídy (často i nižší). Je nám jasné, že tento způsob výuky není ideální ani pro děti doma, ani pro děti ve škole, je také náročnější na přípravu. Je to ale příležitost udržet určitou kontinuitu vzdělávání, což je samo o sobě velmi důležité. Děkuji učitelům, že se takto snaží žáky podporovat, stejně tak rodičům, že dokáží na tyto změny rychle reagovat.

V době výskytu Covidu ve třídě respektujeme i preventivní absenci žáků, kteří (např. kvůli rizikovým osobám ve společné domácnosti) zůstávají v daných dnech doma, i když nejsou přímo v karanténě nebo izolaci. Zde je ale třeba uvést, že i tuto absenci je potřeba řádně omlouvat a že se tato možnost vztahuje pouze na období, kdy jsou právě někteří jiní žáci ze třídy v karanténě nebo izolaci

Obecně se snažíme rodiče informovat o všech aktuálních případech karantén, které se třídy jejich dětí přímo týkají. Ve spolupráci s hygienou, proaktivním přístupem rodičů a pedagogů, se nám zpravidla daří rychle reagovat. Je ale také množství izolací a karantén, ke kterým dochází při předchozí absenci dítěte ve škole, kdy tato skutečnost na třídu nemá žádný vliv. O těchto situacích se často dozvídáme s velkým zpožděním nebo i vůbec - o těchto případech tedy zpravidla rodiče ve třídě neinformujeme.

Školní pravidla pro distanční výuku

zveřejněno 1.9.2021

Od školního roku 2020/21 je při nutnosti nastavení distančního vzdělávání ve škole účast na takovéto výuce pro žáky povinná. Zároveň při distanční výuce platí veškerá práva a povinnosti žáků, rodičů a pedagogů vyplývající z platného školní řádu. Je tedy důležité si uvědomit, že veškeré situace, které se mohou v průběhu distanční výuky stát, se následně řeší v kontextu školního řádu jako při běžné prezenční výuce. Za porušení pravidel nastavených ve školním řádu tak i při distanční výuce hrozí žákům výchovné postihy.


Obecně školní řád naší školy dokáže distanční výuku obsáhnout svými stávajícími ustanoveními. Jelikož je ovšem při distanční výuce nastaveno specifické prostředí, uvádíme níže nejdůležitější analogicky používaná pravidla k lepšímu porozumění:



Bezpečné vysílání v bodech


BODY




SPECIFICKY ZAKÁZÁNO



Chování v Google Meet

GOOGLE MEET I GOOGLE CLASSROOM SLOUŽÍ VÝHRADNĚ KE STUDIJNÍM ÚČELŮM A NA CHOVÁNÍ NA NICH JE (nebo alespoň může být) NAHLÍŽENO STEJNĚ JAKO NA CHOVÁNÍ VE ŠKOLE.

Proto Vás vyzývám, abyste tyto platformy využívali výhradně ke studijním účelům a ne například k:


a) sdílení nevhodného obsahu (rozumějte jakýkoli obsah, který nepatří do výuky ve škole) 

b) domlouvání osobních volnočasových aktivit (jako je například hraní her)

c) spamování (tedy nevyžádané sdělování informací, které nesouvisí s probíraným tématem) 

d) urážení kohokoli z přítomných ale i nepřítomných


Zároveň respektujte školní řád a základy bezpečného chování na internetu.

 

ZAKÁZÁNO JE:

A/ ZAZNAMENÁVAT = nahrávat PRŮBĚH ONLINE VÝUKY BEZ SOUHLASU VŠECH ZŮČASTNĚNÝCH (vyučujícího i žáků) a to ani pro osobní potřebu dalšího studia.

 

B/ SDÍLENÍ ODKAZU na Google meet nebo jakýchkoliv dalších přístupových údajů k vaším účtům nebo výukovým materiálům jiným- rozuměj cizím osobám, které nepatří do výuky.

( tím se myslí hlavně přístupová hesla k vašim účtům, účtům na škole online ale i přístupová hesla k jednotlivým GC)